У Вищій раді юстиції 4 липня 2016 року відбулося перше засідання робочої групи, яка за участі експертів Асоціації правників України та Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» працюватиме над підготовкою Регламенту Вищої ради правосуддя.
Від Проекту ЄС участь у першому засіданні робочої групи взяли міжнародний експерт проекту, суддя апеляційного суду Литви Артурас Дрюкас, національний експерт проекту Юлія Землицька. Крім того, президент Асоціації правників України Денис Бугай, експерт проекту «Ефективність дисциплінарних органів в системі судочинства» Ярина Дупай. Від Вищої ради юстиції – члени секції ВРЮ з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад Наталя Волковицька, Алла Олійник, члени дисциплінарної секції Андрій Бойко, Ірина Мамонтова, Анатолій Мірошниченко, а також працівники секретаріату: начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Гуртенко, начальник відділу взаємодії зі ЗМІ Оксана Лисенко, головний спеціаліст відділу міжнародного співробітництва Дар’я Богатчук.
Експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Артурас Дрюкас на початку зустрічі звернув увагу на значний прогрес України у впровадженні законодавчих змін у сфері правосуддя. Учасники робочої групи обмінялися думками щодо новел розробленого створеною при Президентові України Радою з питань судової реформи проекту Закону України «Про Вищу раду правосуддя».
Правова дискусія торкнулася проблемних питань законопроекту, зокрема щодо доцільності впровадження принципу змагальності у дисциплінарний процес, а також обсягу прав заявника та судді, процедури оскарження рішень дисциплінарних палат Вищої ради правосуддя та забезпечення права на захист, необхідності більш чіткого врегулювання строків розгляду дисциплінарних справ, у тому числі і в майбутньому Регламенті Вищої ради правосуддя, та інших питань.
Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», які набудуть чинності 30 вересня 2016 року, Вища рада юстиції має бути реорганізована у Вищу раду правосуддя. Згідно з прийнятими змінами до Конституції в Україні діятиме Вища рада правосуддя, яка вноситиме подання про призначення судді на посаду; ухвалюватиме рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності; розглядатиме скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора; ухвалюватиме рішення про звільнення судді з посади; надаватиме згоду на затримання судді чи утримання його під вартою; ухвалюватиме рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя; вживатиме заходів щодо забезпечення незалежності суддів; ухвалюватиме рішення про переведення судді з одного суду до іншого, виконуватиме інші функції відповідно до закону. Зазначимо, що для повноцінної реалізації цих змін необхідно, щоб набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів» та було прийнято Закон України «Про Вищу раду правосуддя», робота над яким триває. Наразі у ВРЮ розпочато роботу над підготовкою Регламенту Вищої ради правосуддя.
Немає коментарів:
Дописати коментар